Routing IP z wykorzystaniem połączeń wirtualnych
Prowadzący: mgr inż. Krzysztof Gierłowski
krzysztof.gierlowski[at]eti.pg.gda.pl
Zajęcia poświęcone będą routingowi IP z użyciem routerów sprzętowych Olicom oraz różnorodnych połączeń wirtualnych: Classical IP (PVC), Classical IP (SVC), LAN Emulation.
W realizacji zadań niezbędne będą:
- Umiejętność konfiguracji interfejsów routerów Olicom XL2.
- Umiejętność konfiguracji tras routingu statycznego na routerach Olicom XL2.
- Umiejętność konfiguracji na przełącznikach ATM: połączeń PVC, serwera ATMARP, emulowanych sieci LAN (ELAN) - materiał z wcześniejszych zajęć (ATM).
Zasady oceniania
Student może otrzymać od 0 do 5 punktów. Punkty będą przydzielane w zależności od:
- wejściówki w formie testu,
- liczby wykonanych zadań,
- sprawności i sposobu ich realizacji (zadania mogą mieć wiele prawidłowych rozwiązań).
Przykładowe problemy na wejściówkę:
- Struktura adresu ATM.
- Podstawowe elementy składowe systemu CLIP oraz LANE i ich funkcje.
- Zasada funkcjonowania (etapy procesu nawiązywania połączenia) w oparciu o CLIP i LANE.
- Funkcje serwera ATMARP.
- Funkcje klienta systemu CLIP.
- Funkcje klienta systemu LANE (LEC).
- Funkcje serwerów systemu LANE (LES i LECS).
- Podstawowe różnice pomiędzy CLIP i LANE.
- Przeprowadzić zmianę zapisu maski pomiędzy różnymi formatami, np.: z Adres_IP/liczba_bitów_maski na dotted decimal.
- Podzielić adres IP na część oznaczającą sieć i hosta.
- Czy host o danym adresie IP należy do określonej sieci IP?
- Czy dana maska IP jest poprawna?
Materiały:
- Instrukcja konfiguracji interfejsów wirtualnych routera Olicom XL2
- Instrukcja z wcześniejszych zajęć: Routing Statyczny
- Instrukcje z wcześniejszych zajęć: CLIP (podrozdział 4.2.3) i LANE (rozdział 4)
Planowane typy zadań:
- Połączyć się z interfejsem zarządzania routera za pomocą konsoli RS232. Przypisać zgodny ze schematem adres do interfejsu swojego komputera oraz do używanych interfejsów routera. Sprawdzić łączność z routerem komendą ping.
- Uruchomić obsługę zarządzania z użyciem protokołu SNMP na routerze i skonfigurować program Network Infrastructure tak, aby uzyskać możliwość zarządzania z wykorzystaniem środowiska graficznego.
- Ustalić routing w sposób pozwalający na komunikację pomiędzy komputerami w swojej i sąsiedniej sieci (w obrębie jednego stołu).
- Z użyciem wirtualnych interfejsów CLIP i połączeń PVC połączyć pary sieci z poprzedniego zadania w grupy 4 sieci (2 stoły) wskazane przez prowadzącego, pomiędzy którymi ma być możliwa pełna komunikacja IP.
W celu realizacji zadania należy: stworzyć interfejs wirtualny Classical IP over ATM (PVC) na każdym z routerów wyposażonych w interfejs ATM, przypisać mu adres IP i maskę zgodnie ze z informacją powyżej, utworzyć połączenie PVC przez wszystkie przełączniki ATM po drodze między routerami, sprawdzić poprawność działania połączenia między interfejsami, skonfigurować routing między sieciami.
- Zrealizować zadanie 5 z wykorzystaniem interfejsów CLIP korzystających z połączeń SVC i współpracujących z serwerem ATMARP.
W celu realizacji zadania trzeba: uruchomić wspólny dla wszystkich 4 stołów serwer ATMARP, stworzyć interfejsy wirtualne na routerach pracujące w trybie CLIP (SVC) i wskazać im serwer ATMARP do którego mają się podłączyć.
- Podłączyć wszystkie routery z interfejsem ATM do emulowanej sieci LAN.
Włączyć obsługę: LAN Emulation, LES/BUS Services oraz opcjonalnie LECS Server. Stworzyć ELAN i opcjonalnie odczytać z jego ustawień adres Internal LES. Do podłączenia wirtualnego interfejsu routera do sieci ELAN użyć adresu serwera LES lub LECS.
Uruchomić routing RIP na interfejsie wirtualnym podłączonym do emulowanej sieci LAN oraz ogólnie na routerze. Sprawdzić łączność.
- Wykonać zadanie poprzednie z użyciem tras statycznych, starając się użyć ich jak najmniejszej liczby w całym laboratorium. Nie używać trasy domyślnej w konfiguracji routerów.